Orta Kulak İltihabı - Medical Park Kulak Burun Boğaz Kliniği

Orta Kulak İltihabı

Virus veya bakterilerin neden olduğu akut (kısa süreli) orta kulak iltihabı durumunda kulak ağrısı, ateş kulak da dolgunluk, kulak zarında delinme ve iltihabın dışarıya akması gibi şikayetler bulunur. Anatomi ve geçirilen sık üst solunum yolları enfeksiyonu nedeni ile cocukluk çağı döneminde sık görülür. Araştırmalar, 7 yaş öncesi her çocuğun en az bir kere Orta kulak iltihabı geçirdiğini ortaya koymaktadır. Allerji  ve/veya ortam’da sigara içilmesi ile orta kulak iltihabı geçirme sıklığı artar. Sık orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda ayrıca geniz eti gibi nedenler akla gelmelidir.

orta kulak iltihabı

Tedavi’de antibiyotikler, ağrı kesici ilaçlar,burun açıcı, öztaki borusu’nun havalanmasını sağlayıcı spreyler, ilaçlar kullanılır. Küçük cocuklarda, şiddetli ağrı ve ateşvarlığında kulak zarını delme işlemi gecikmeksizin yapılmalıdır. Bu işlem yapılmaz ise, mastoidit, menenjit vb. komplikasyonlar gelişme ihtimali daha fazladır.

İltihabi olmayan yapışkan bir sıvı birikiminin neden olduğu orta kulak sorunu ise Seröz Otit olarak adlandırılır. Tedavisinde öncelikle ilaçlar denenir, değişiklik olmaz ise genel anestezi altında kulak zarı üzerine havalandırma tüpleri yerleştirilir.