Kulak Çınlaması - Medical Park Kulak Burun Boğaz Kliniği

Kulak Çınlaması

kulak hastalıkları

Kulak Çınlaması Bir Belirtidir

Kulak çınlaması (tinnitus) kafa içinden köken alan bir sesin bilinçli olarak algılanması olarak tanımlanabilir ve çok yaygındır. Çınlama sesi zaman zaman duyulduğu gibi sürekli olarak da duyulabilir. Çınlama sesi,ince,kalın,zil,rüzgar sesi gibi değişik özellikte olabilir ve sürekli olunca kişiyi çok rahatsız eder. Bu rahatsızlık hastanın yaşamını olumsuz etkileyecek boyuta gelebilir.

Kulak çınlaması (tinnitus) bir hastalık değil, bir belirtidir. Yaygınlığı karaktesitik olarak yaşla birlikte artar ve kişinin dikkatini çeker ve algılanır. Nadirde olsa bazı durumlarda kulaktaki bu sesler dinleyen ikinci bir kişi tarafından da duyulabilinir. Bu çeşit çınlamasına OBJEKTİF tinnitus denir. Genellikle damar anormalliğinden veya kasların kasılması sonucu orta kulakta oluşan seslerden ötürü gelişir.

Kulakta duyulan çınlama sesinin sadece hasta tarafından duyulduğu SUBJEKTİF tinnitusun bir çok nedeni vardır. Basit ve küçük bir kulak kiri geçici tinnitus yapabilir. Bunun yanında genel enfeksiyon, kulak zarında delinme,kulak enfeksiyonu,orta kulakta sıvı birikmesi,orta kulaktaki kemikleri eklemlerin sertleşmesi ve kireçlenmesi gibi daha önemli nedenler olabilir. Kulak çınlaması baş boyun bölgesindeki damarların genişlemesi,sinirlerinden kaynaklanan bir tümörden dolayı olabilir. Bu problemleri, B 12 eksikliği,çene eklemi bozuklukları,baş boyun bölgesi travmaları,bazı ilaçlar: Romatizma ilaçları,bazı antibiyotikler,sakinleştirici ilaçlar,aspirin tinnitusa neden olabilir. Bundan dolayı tedavi farklılık gösterir. Bu bağlamda gerçek nedeni bulmak çok önemli ve tedaviyi buna göre düzenlenmelidir.

Kulak çınlaması çoğunlukla işitme sinirinin iç kulaktaki mikroskobik küçük uçlarında oluşan hastalıklardan dolayı gelişir.Bu sinir uçları insanların tam,doğru ve kesin duymasını sağlar ve bu sinirlerde meydana gelen hasarlar işitme kaybı ile birlikte çınlamaya neden olur.Günümüzde çoğu insan endüstriyel gürültünün,alarmların,yükses sesle müzik dinlemenin ve diğer gürültülerin ne kadar zararlı olduğundan habersiz veya umursamamaktadır.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Olguların çoğunluğunda sebep bilinmediğinde özel tedavi yoktur.Doktorunuz gerçek sebebi bulur ve buna yönelik tedavi yaparsa kulağınızdaki çınlama ortadan kalkar.Bunun için bazı görüntüleme (BT,MR),işitme testleri,denge testleri,laboratuar testlere ihtiyaç duyulur.Bunlara karşın çoğu zaman çınlamaanın nedeni bulunamaz.Buna karşın bazı durumlarda ilaçlar yardımcı olmaktadır.

İşitme sistemi en hassas sistemi olduğunu unutmamalı ve aşağıdaki önerileri yapmalısınız.

* Yükses sesle müzik dinlemeyin
* Tansiyon uzu (kan basıncı) düzenli kontrol ettiriniz
* Uyarıcı etkisi olan kahve kola,çay,sigara kullanımını azaltın veya terk edin
* Tuz kullanımını azaltın
* Günlük egzersizler yapınız.Çünkü kan akımını düzenler
* Dinlenin ve çok yorulmayın
* Stresinizi,sinirinizi ve gerginliğinizi kontrol edin en aza indirin
* Sesten kormayınız,kulak çınlaması sizin sağır olmanıza veya aklınızı yitirmenize neden olmaz.Bu seslerin sizi rahatsız eden ve önemsiz bir gerçek olarak kabul edin veya yok saymayı öğrenin.Bu çeşit kişinin kendisini tembihlemesiyle veya maskeleme ile başarılabilinir. Kişinin kendisini tembihlemesi konsantrasyon ve gevşeme egzersizleri sonucu kan basıncı ve kas gruplarını sistemli şekilde kontrolünü sağlar.

Maskeleme: Kulak çınlaması (tinnitus) genellikle çevre sessiz olduğu zaman,gece yatarken daha çok rahatsız edicidir.Hastanın bulunduğu ortamdaki radyo sesi,saat sesi veya müzik sesi gibi herhangi bir ses rahatsızlığı azaltır. Bazen hafif sesle radyo dinlemek hastayı rahatlatır. Tinnitus (çınlama) maskeyecesi işitme cihazına adapte edilen küçük bir elektronik bir parça ile oluşturulur.Sürekli ama hastayı rahatsız etmeyen ses üreterek hastanın kulak çınlamasını maskeler veya unutmasını sağlar.

İşitme Cihazları

İşitme cihazları işitme bozukluklarında kulak çınlamasını azaltıldığı veya yok ettiği söylenmektedir.Ancak işitme cihazı kullanılcaksa çok özenli olarak seçilmeli ve önerilmelidir. Bilinmeli ki cihaz çıkarıldıktan sonra çınlama ilk durumuna döner.Çok yaralı olmadığını belirten hekimler ve hastalarda bulunmaktadır.