Kulak Hastalıkları - Medical Park Kulak Burun Boğaz Kliniği

Kulak Hastalıkları

 

İşitme Sistemi

Kulak kepçesi ses dalgalarını toplayarak kulak yoluyla kulak zarına iletir. Kulak zarını titreşimlerini kemik köprü, iç kulağa iletir.Titreşimler iç kulaktaki sıvıyı dalgalandırarak salyangoz içindeki duyu hücrelerini etkiler.Bu etkiyi işitme sinirleri beynimize iletir. Böylece sesleri duyarız. Kulağımızın ikinci görevi de dengemizin sağlanmasına yardımcı olmaktır. Yarım daire kanallarında bulunan denge sinirleri dengemizin bozulup bozulmadığını beynimize bildirir. Beyincik dengeyi yeniden düzenler. İnsan kulağı çevrede meydana gelen seslerin hepsini işitemez. Normal bir insan kulağı 20 ile 20.000 titreşim / saniye arasındaki sesleri duyar. Daha düşük ve daha yüksek frekanslı sesleri duyamayız.

İşitme Kaybına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Doğuştan (Konjenital) Nedenler: Kalıtsal, Intrauterin enfeksiyonlar, Doğum travması, Hipoksi/Anoksi, Prematürite (Erken Doğum), Hiperbiluribinemi. Sonradan edinilen nedenler: Kulak enfeksiyonları, Menenjit, Ensefalit, Kabakulak, Ototoksisite, Kafa travması, Akustik travma , Presbiakuzi, Akustik tümör, Otoskleroz, Meniere Hastalığı.

Çocuklarda en önemli belirti; sese tepki vermeme ve konuşmanın gecikmesidir. Yetişkinlerde ise işitme kaybı sıklıkla çınlama ve konuşmanın ayırt edilmesinde zorlanma şikayetiyle ortaya çıkar. İşitme kaybı her yaş aralığında ortaya çıkabilir. Çok ileri derecede sensori-neural işitme kayıpları genellikle doğuştan ve genetiktir. Çocuklarda işitme kaybının tipine ve derecesine bağlı olarak, konuşma-kavram gelişiminin edinilememesi, artikülayon bozukluğu ve geç konuşma ortaya çıkar. Yetişkinlerde konuşmanın ayırt edilmemesine bağlı iletişim problemleri gelişir.

İşitme kaybı odyoloji uzmanı tarafından hastanın yaşına uygun odyolojik test bataryası uygulanarak işitme kaybının tipi ve derecesi tespit edilir.